top of page

Film ślubny – z oczepinami czy bez?

Oczepiny to zwyczaj, który bardzo mocno związany jest z tradycją ślubną. Podczas oczepin Panna Młoda często rzuca bukietem lub welonem, a Pan Młody muszką lub krawatem. Wydarzeniu temu towarzyszą najróżniejsze zabawy z udziałem gości. Ma być wesoło! Oczepiny najczęściej organizuje się dość późno, bo o północy, czasem zdarza się, że przed północą. I teraz rodzi się pytanie, czy oczepiny powinny znaleźć się na ślubnym filmie?


Oczepiny – nagrywać czy nie nagrywać?


Podczas oczepin jest zazwyczaj dużo śmiechu i najróżniejszych zabaw i konkursów. Część gości bardzo chętnie bierze w nich udział. Każdy kamerzysta ślubny, filmowiec ślubny czy fotograf, ale też DJ czy wodzirej doskonale znają najróżniejsze scenariusze takich imprez. Jeżeli Parze Młodej zależy na tym, aby oczepiny zostały nagrane, np. z przywiązania do tradycji, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazły się one na filmie ślubnym.


Z mojego doświadczenia wiem, że większość Par Młodych chce, aby oczepiny się odbyły na ich weselu i żeby zostały nagrane. Co więcej, jest to wydarzenie ważne również dla wielu gości, którzy spragnieni są śmiechu i dobrej zabawy. Ja nie namawiam ani nie odradzam moim klientom nagrywania oczepin - chcę, żeby decyzję podjęli sami. Jeżeli proszą mnie o radę, raczej zachęcam, bo będąc na wielu weselach, wiem, że goście i Państwo Młodzi bawią się wtedy naprawdę fantastycznie, a ujęcie z oczepin wzbogacą film ślubny i na pewno dodadzą dynamizmu. A czy oczepiny zostaną nagrane w całości? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nagrać całe oczepiny. Jednak trzeba pamiętać, że zazwyczaj trwają one min. pół godziny, a często dłużej. To sporo. Dlatego na filmie ślubnym umieszcza się głównie najciekawsze fragmenty. Pamiętajcie, że wszystko jest kwestią ustaleń. Jeżeli z jakichś powodów nie będziecie chcieli oczepin na swoim filmie z wesela, to oczywiście ich tam nie będzie.


Oczepiny - fajne wspomnienie na lata!


Oczepiny mogą składać się z różnych wydarzeń. Najczęściej podczas oczepin Panna Młoda rzuca welonem, bukietem lub podwiązką, a Pan Młody krawatem lub muszką. Rzadziej zdarzają się podziękowania dla rodziców w czasie trwania oczepin, ale również z takimi sytuacjami można się spotkać. Z kolei bardzo często pojawiają się najróżniejsze zabawy, w których udział biorą nie tylko Państwo Młodzi, ale także, a może przede wszystkim - goście. Bez względu na to, jaką formę przyjmą Wasze oczepiny, nagranie ich na pewno będzie fantastyczną pamiątką. Po latach z uśmiechem na twarzy, a czasem z nostalgią ogląda się rozbawionych gości. Może okazać się, że na nagraniu zobaczymy kogoś, kogo już nie ma wśród nas. Takie momenty bywają bardzo wzruszające. Ale nagranie taki może tez sprawić, że przypomnimy sobie o kimś, z kim dawno się nie kontaktowaliśmy; z ciocia, kuzynem, znajomym z którym urwał się kontakt.


Z mojej perspektywy oczepiny są ciekawym wydarzeniem weselnym, wpisanym w tradycję i zawsze nagrywam je z uśmiechem na twarzy, widząc jak goście dobrze się bawią. Co więcej, pracuję do godziny 0:30, zatem jestem obecny na tego typu zabawach, jeżeli są one organizowane. Pamiętajcie, że jest to Wasz dzień, to Wy ustalacie reguły i zasady zabaw, to czy się odbędą czy nie i o której godzinie!Comments


bottom of page